Hapendatud köögiviljad on mitte ainult leedulaste traditsiooniliste rahvustoitude uhkus – need on ka asendamatud vitamiinide ja antioksüdantide allikas, eriti külmal talvehooajal.
Hapendamine on äärmiselt turvaline köögiviljade säilitamise viis.
Hapendamiseks valitud nõudel on vaieldamatu, ammu tõestatud mõju toidule, selle kvaliteedile ja inimeste tervisele. Seetõttu on meie pakutav puidust tünn suurepärane valik kurkide, kapsa ja muude köögiviljade hapendamiseks.
Valmistame tammepuust 3-225 liitri suuruseid hapendustünne. Tünnidele on lisatud vajutuskaaned. Tünnid on valmistatud looduslikult õhu käes kuivatatud puidust. Erinevad aastaajad karastavad puitu ja vähendavad märgatavalt puidu happesust. Sellistes vaatides hoitavatel toiduainetel küps aroom ja eriline maitse. Tasub proovida neil, kes hindavad kvaliteeti. Vaati kasutatakse mitu aastat, mistõttu on soovitav seda hoida jahedas ruumis temperatuuril 8-10°C ning enne kasutamist veega paisutada.
Miks me soovitame kapsast või kurke tammevaatides hapendada? Aga seepärast, et ainult nendes tünnides hapendatud kapsas on eriti maitsev ega ole pehme, kurgid on kõvemad, krõmpsuvamad ja mitmekesisema maitsega, kuid loomulikult sõltub maitse ka teie valitud retseptist.
Enne köögivilja hapendamist on vaja tünn korralikult ette valmistada.
Kõigepealt tuleks tühi tünni keeva veega üle valada. Korralik kuuma veega üle valamine ja desinfitseerimine on vajalik kõigi bakterite ja mikroobide hävitamiseks. Valage kuum vesi tünni. Ärge unustage ka puidust vajutuskaant. Poole tunni pärast valage vesi tünnist välja. Seejärel täitke tünn puhta veega ja laske paisuda. Selleks võib kuluda 12-24 tundi.
Näpunäited kurkide ja kapsa hapendamiseks
• Kurkide hapendamiseks valige ainult hilised aedkurgid, sest need säilivad paremini. Koos kurkidega lisage tünni tilli, mädarõigast, kirsilehti ja küüslauguküüsi. Kurkidele valge ainult külm vesi. Ühe ämbri vee kohta kulub umbes pool kilo jämedat soola.
• Asetage peale vajutuskaas, katke tünn marliga ja kinnitage see. Hoidke ruumis temperatuuril 15-20°C. Sel viisil hapendatud kurgid säilivad suurepäraselt kuni kevadeni.
Kapsa hapendamine
• Kapsa hapendamisel katke tünni põhi tervete kapsalehtedega. Nende vahele võite panna ka paar viilu musta leiba või suurteks tükkideks lõigatud hapusid õunu. Need tooted kiirendavad käärimisprotsessi ning annavad kapsale ka meeldiva järelmaitse ja aroomi.
• Pange koos kapsaga tünni ka porgandit, muid maitseaineid ja ärge unustage kapsast korralikult kokku suruda, nuiaga tampida või väga korralikult läbi sõtkuda, rusikatega pigistada.
• Kui kogu kapsas on kihiti tünni pandud, peab kindlasti jääma vaba ruumi (vähemalt 3 sõrme jagu), et oleks ruumi tekkinud mahla jaoks.
• Kokku pressitud kapsale asetage peale vajutuskaas ja sellele puhtaks pesutus ja kuuma veega üle valatud kivi (või muu raske eseme) ja katke tünn marliga. Ideaalne temperatuur kapsa hapendamiseks on 15-20°C.
• Kapsas hakkab käärima 2-3 päeva pärast ja siis tekib kapsa peal olevasse vedelikku vaht. Vaht riisuge kindlasti ära, sest neis võivad paljuneda kahjulikud mikroorganismid.
• Jätkake kääritamist nädal aega, torkides kapsast iga päev puupulgaga kuni tünni põhjani gaasi väljutamiseks.
• Pärast seda tuleks kapsas viia jahedasse, 8-10°C ruumi, katta uuesti puhta marliga, katta kaanega, panna peale vajutis ja jätkata kääritamist veel 1-2 nädalat.
Head isu!